Telewizja naziemna w Warszawie i okolicach.
Telewizja naziemna w Warszawie i okolicach umożliwia odbiór niekodowanych kanałów telewizji z multipleksów (MUX) 1,2,3 i 8.
Godny uwagi jest również kodowany multipleks 4 Cyfrowego Polsatu, którego odbiór umożliwia wykupienie dostępu do płatnych pakietów w punkcie obsługi klienta bądź na infolinii operatora. Ze względu na zakodowanie tych kanałów na TV zobaczymy jedynie ich nazwy i czarny ekran.
Zawartość multipleksów telewizji naziemnej:
- MUX1 – TVP ABC, EskaTV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, StopklatkaTV, FokusTV.
- MUX2 – Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, PULS2, TV6.
- MUX3 – TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Sport HD.
- MUX8 – Nowa TV, Metro, Zoom TV, WP, TVP Rozrywka, TVP Kultura HD.
- MUX4 – Polsat News (odkodowany), Polsat Film, TVP Seriale, Kino Polska, Polsat Comedy Central Extra, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Nickelodeon, Tele 5, Polsat Play, Polsat Cafe oraz kanały radiowe: RMF FM, RMF MAXXX, Radio PIN, Radio ZET, Antyradio, Radio Plus, TOK FM, VOX FM, Radio Złote Przeboje, Radio Eska Rock, Moje Polskie Radio. Dostęp do kanałów multipleksu czwartego jest płatny, dostępny przez dekoder naziemny Cyfrowego Polsatu.
- Testowy MUX5 w standardzie DVB-T2 – TVP Dokument HD, TVP Kultura HD, TVP Polonia HD, TVP Rozrywka SD
- Testowy MUX TVN w Warszawie – TVN HD, TVN7 HD, TTV HD
- Testowy MUX DVB-T2 HEVC – TVN HD HEVC, TVN 7 HD HEVC, TTV HD HEVC, Metro HD HEVC, TVN Fabuła HD HEVC
Nadajniki telewizji naziemnej dla Warszawy i okolic.
MUX1 – k. 58, moc 3 kW
MUX2 – k. 48, moc 3 kW
MUX3 – k. 27, moc 10 kW
MUX4 – k. 37, moc 2,2 kW
MUX5 – k.31, moc 3 kW
MUX8 – k. 7, moc 17 kW
MUX testowy TVN – k.29, moc 3 kW
MUX testowy DVB-T2 HEVC – k.45
MUX1 – k. 58, moc 100 kW
MUX2 – k. 48, moc 100 kW
MUX3 – k. 27, moc 130 kW
MUX8 – k.7, moc 2 kW
Odbiór z obu nadajników jednocześnie
Konieczne w niektórych miejscach jest skorzystanie z dwóch anten na oba nadajniki. Przede wszystkim dlatego, iż nadajnik na Pałacu Kultury i Nauki posiada bogatszą paczkę multipleksów. Tam gdzie kierunek nadajników jest do siebie zbliżony, wystarczy jedna dobrze ustawiona antena. W okolicach aglomeracji Warszawskiej niekiedy potrzebne jest stosowanie wzmacniacza antenowego (mnogość terenów lesistych i osłoniętych gęstą zabudową). Wytyczne zalecają, aby nie montować wzmacniaczy antenowych jeśli nie jest to koniecznie potrzebne. Po pierwsze możemy przesterować w ten sposób głowicę dekodera. Po drugie będziemy posiadać kolejny element instalacji, który w przyszłości może ulec potencjalnej awarii. Dodatkowe informacje dotyczące kwestii technicznych znajdziesz na naszej stronie www. Konkludując, jeśli nie masz rzetelnej wiedzy w tej dziedzinie z pewnością warto zasięgnąć porady fachowca.
Nie odbieram niektórych kanałów
Jeśli nie odbierasz niektórych kanałów np. kanałów z MUX-8 bądź MUX-1 problemem może być błąd popełniony podczas instalacji anteny bądź awaria któregoś z podzespołów. Podczas realizacji prac u klienta zawsze zwracamy uwagę na poziom sygnału na mierniku. Odpowiedni poziom sygnału na wyjściu antenowym wynosi między 47 dBuV a 74 dBuV (decybelomikrowoltów). Ze względu na charakter pomiaru operację taką można wykonać jedynie używając profesjonalnego sprzętu. Podsumowując – na taką sytuację ma wpływ kilka składowych. W przeciwieństwie do starej TV analogowej emisja cyfrowa błędów montażowych nie wybacza. Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem dotyczącym odbiory sygnału z MUX-8.