Montaż anteny satelitarnej

Montaż anteny satelitarnej powinien zostać wykonany przez sprawdzonego fachowca posiadającego doświadczenie w tej dziedzinie.
Z pewnością na długotrwały, prawidłowy odbiór wpływają materiały użyte podczas montażu oraz sposób jego wykonania. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że niuanse takie jak dobór właściwego uchwytu antenowego do rodzaju komina ma kolosalne znaczenie. W instalacji antenowej nie ma miejsca na głupie kilkuzłotowe oszczędności.

Istnieją dwa rodzaje stosowanych mocowań:

  • montaż anteny na klasycznym uchwycie antenowym
  • montaż anteny na obejmie kominowej

Na zdjęciach solidny uchwyt antenowy i obejma kominowa:

Uchwyt antenowy   Obejma kominowa

Systemy kominowe a montaż anteny

Montaż anteny satelitarnej i naziemnej na obejmie kominowejCoraz częściej spotykamy się z systemami kominowymi, gdzie ceramiczny wkład kominowy obudowany jest miękkim pustakiem. Taka konstrukcja pokryta jest styropianem i otynkowana. Zdarzają się również kominy z obróbką z blachy. Oczywistym jest, że w takim przypadku zastosować należy droższe rozwiązanie, czyli montaż na obejmie kominowej i przytwierdzonym do niej maszcie. Montaż anteny satelitarnej na zwykłym uchwycie mocowanym na kołkach rozporowych, spowoduje z czasem odkształcenie się styropianu i tynku pod wpływem ciężaru anteny i działających na nią sił wiatru i grawitacji. W swojej pracy podczas montażu anteny satelitarnej stosujemy solidne, galwanizowane obejmy kominowe sprawdzonych marek. Do obejmy kominowej mocujemy maszt w postaci rurki stalowej bądź aluminiowej i na niej montujemy antenę satelitarną. Obejma nie uszkadza konstrukcji komina, tynku lub poszycia z blachy.

Montaż na kominie klinkierowym lub betonowej ścianie

Montaż anteny na uchwycie kominowym

O wiele łatwiejszą sprawą jest montaż anteny satelitarnej na kominie z cegły klinkierowej bądź zwykłym betonowym murze. Tutaj zdecydowanie można zastosować klasyczny uchwyt kominowy. Z pewnością trzeba zwrócić uwagę na sam maszt. Oczywiście markety sprzedają często słabej jakości uchwyty antenowe, na których antena po montażu zaczyna sprężynować. Stanowczo odradzamy zakup takiego uchwytu jak również kabli antenowych w markecie.  Jako profesjonaliści stosujemy tylko maszty z certyfikatem TUV.

Jeśli nie możemy zamontować obejmy kominowej a komin pokryty jest styropianem proponujemy wycięcie styropianu pod uchwyt. Po wycięciu kotwimy uchwyt do betonu i montujemy antenę. Takie rozwiązanie możecie zobaczyć wśród zdjęć na naszym profilu na Facebook’u.

 

 

 

Pamiętaj!

Polsat Box oraz CANAL+ w swoich zestawach antenowych nie dostarczają masztów ani obejm – dostajesz samą antenę z konwerterem!

 

Chcesz mieć profesjonalnie wykonaną instalację – skontaktuj się z nami!