Telewizja naziemna
Anteny – ustawianie i odbiór

Anteny telewizji naziemnej to najczęstsi goście na polskich dachach. Z pewnością bezpłatna telewizja naziemna kilka lat temu zagościła w Polsce na dobre. Na rynku znajduje się wiele anten do jej odbioru. Niestety duża część z nich nie oferuje niczego więcej poza hasłami z kolorowego opakowania. Z doświadczenia wiemy, że anteny typu „All in one – wszystko w jednym” nie są dobrym rozwiązaniem. Po pierwsze plastikowe elementy z których skonstruowana jest antena nie wytrzymują próby czasu. Już po roku czy dwóch wystawione na działanie warunków atmosferycznych poddają się i ulegają uszkodzeniom. Na dachach widzimy często anteny z pourywanymi elementami tzw. reflektora (tyłu anteny). Po drugie słabo odbierają sygnał.

Anteny telewizji naziemnejDotychczas bardzo popularne było stosowanie anten siatkowych – niestety obecnie w dobie cyfrowej telewizji naziemnej nie spełniają one dostatecznie swojej roli poprzez równoczesne odbierania sygnałów niepożądanych. Mowa tutaj o sygnale nadajników internetu LTE, które zakłócają pracę odbiornika.
Kupując antenę warto zwrócić uwagę czy nie odbiera zakresu częstotliwości powyżej 790 MHz. Zamiast anteny siatkowej lepiej zastosować dobrej jakości antenę kierunkową.

 

W przeciwieństwie do amatorów w swojej pracy najczęściej korzystamy ze sprawdzonych profesjonalnych rozwiązań takich firm jak:

Dzięki korzystaniu z solidnych konstrukcji pieniądze wydajesz tylko raz – oszczędzając na instalacji sprowadzasz na siebie potencjalne kłopoty w przyszłości. Warto pamiętać o tym, że uszkodzona na wietrze kiepskiej jakości antena powoduje nie tylko brak odbioru telewizji ale również może wyrządzić szkody spadając na ziemię. Koniecznie stosuj sprawdzone anteny, nie kieruj się kryterium ceny.

Telewizja naziemna oferuje obecnie około 30 kanałów – sprawdź jakie kanały możesz oglądać.

Usterki w instalacji telewizji naziemnej

Potencjalnymi źródłami problemów w instalacji telewizji naziemnej są poza złym ustawieniem anteny uszkodzone elementy składowe instalacji. Diagnozę instalacji najlepiej zlecić fachowcom, którzy tak jak my używają profesjonalnych mierników i są w stanie szybko zlokalizować źródło problemu.

Zasadniczo najczęściej spotykanymi usterkami są:

  • uszkodzony przedwzmacniacz antenowy
  • uszkodzony wzmacniacz
  • spadek wydajności zasilacza
  • korozja anteny
  • zwarcie w instalacji
  • uszkodzenie przewodu antenowego (woda w kablu, uszkodzenia izolacji)
  • korozja symetryzatora w puszce antenowej
  • złe ustawienie anteny
  • obce zakłócenia w instalacji
  • awaria głowicy bądź dekodera DVB-T/T2

Sposób odbioru telewizji naziemnej

Telewizja naziemna – jak sama nazwa wskazuje – wykorzystuje do emisji nadajniki telewizyjne, zazwyczaj zainstalowane na większej wysokości (wzgórza, szczyty budynków). Aby odebrać sygnał, potrzebna nam antena DVB-T. Niezależnie od odległości od nadajnika najelpiej zamontować antenę zewnętrzną, najlepiej kierunkową. Oprócz anteny koniecznie musisz posiadać odbiornik. Obecnie każdy nowy telewizor wyposażony jest w dekoder DVB-T/T2, choć jeszcze parę lat temu nie było to takie oczywiste. Właśnie kilka lat temu wielu z nas stanęło przed wyborem: zakupu dekodera lub nowego telewizora. Jeżeli mamy nowy telewizor to wystarczy, że zadbamy o odpowiednią antenę do odbioru telewizji cyfrowej DVB-T. Antena i jej montaż to w zasadzie jedyne koszta jakie musisz ponieść, gdyż telewizja cyfrowa jest bezpłatna – nie licząc obowiązkowego abonamentu RTV.


Pamiętaj!

Ani antena, ani odbiornik bez fachowego montażu nie zagwarantują poprawności odbioru.
Jeśli chcesz mieć porządnie wykonaną instalację – skontaktuj się z naszą firmą.